Roční cyklus našich netopýrů

Celý rok našich netopýrů můžeme rozdělit do čtyř základních období: období zimního spánku, období jarních přeletů, období odchovu mláďat a období podzimních přeletů.

Netopýři mírného pásu se museli přizpůsobit změnám teplot v průběhu roku. Je nutné, aby si netopýři našli vhodný úkryt, kde nepříznivé období přečkají zimním spánkem (neboli hibernací). Na našem území netopýři obvykle zimují od listopadu do března.

Hibernující netopýři, zdroj: https://www.em.muni.cz/

Jakmile venkovní teplota stoupne, začnou netopýři ze zimního úkrytu vylétávat. Některé druhy zpočátku vyletují z úkrytu pouze na noční lov a opět se do úkrytu vracejí. Druhy, které jsou adaptovanější na nižší teploty vyletí z úkrytu a již se nevrací.

Po období zimního spánku nastává období jarních přeletů. V této době se netopýři věnují zejména lovu kořisti, protože po zimním spánku, kdy ztratili téměř čtvrtinu až třetinu tělesné hmotnosti, musejí obnovit fyzickou kondici. Během jarních přeletů využívají netopýři přechodné úkryty a později se přemisťují do míst trvalejšího letního výskytu.

V období od konce června do konce července až začátku srpna nastává období odchovu mláďat. V tomto období žijí samci a samice odděleně. Zatímco samci tráví toto období spíše samostatně, samice vytvářejí početné kolonie. Tyto kolonie nazýváme mateřské kolonie a probíhají v nich porody a odchov mláďat. Počet jedinců v těchto koloniích závisí na druhu netopýra. Obvykle však čítají desítky či stovky jedinců, ale jsou i kolonie, které čítají i tísíce jedinců.

Poslední fází ročního cyklu našich netopýrů je tzv. období podzimních přeletů. Toto období trvá zhruba od konce až začátku srpna do konce října. Dospělé samice a samci se setkávají v přechodných úkrytech, kde se páří. Přes zimu spermie zůstávají v děloze samic neaktivní a k zabřeznutí dochází až na jaře. Tento druh oplození se nazývá utajené oplození a oddaluje vývoj nového jedince a porody na dobu, kdy bude více potravy a příznivější podmínky.